THE DEFINITIVE GUIDE TO ORBITOPATIA TARCZYCOWA

The Definitive Guide to orbitopatia tarczycowa

The Definitive Guide to orbitopatia tarczycowa

Blog Article

U 50% pacjentów z nadczynnością tarczycy Gravesa ostatecznie rozwinie się właśnie oftalmopatia. Inne objawy, które towarzyszą zajęciu oczu z powodu nieprawidłowego działania tarczycy, to nerwowość, zmęczenie, osłabienie mięśni, utrata masy ciała, problemy ze snem i drżenie.

W artykule przedstawiono wybrane praktyczne informacje i zalecenia dotyczące konsultacji kardiologicznych obejmujących badania diagnostyczne w celu oceny ryzyka sercowo-naczyniowego i włączenie stosownego leczenia.

Choroba Gravesa i Basedowa jest chorobą autoimmunologiczną tarczycy, w której organizm produkuje przeciwciała przeciwko receptorowi TSH znajdującemu się w komórkach tarczycy.

Fachowo orbitopatia określana more info jest skrótem TED (z ang. thyroid eye condition). Pod tą nazwą kryje się cały zespół objawów ocznych, które najczęściej pojawiają się u pacjentów z nadczynnym gruczołem tarczowym, czyli w nadczynności tarczycy.

Czy istnieją choroby zakaźne związane z hodowlą zwierząt wodnych (takich jak ryby, krewetki czy kraby), którymi może zarazić się człowiek?

Wytrzeszcz oka to wysunięcie gałki ocznej poza brzeg oczodołu ponad uznawaną dla danej populacji normę, jest pojęciem szerszym i może mieć różne przyczyny.  

Przy łagodnym przebiegu pacjentom zaleca się stosowanie ochrony oczu (okulary), sztucznych łez w ciągu dnia i lubrykantów do oczu na noc, na co wskazuje portal Endocs.

W każdym przypadku orbitopatii tarczycowej niezbędna jest konsultacja lekarza endokrynologa i okulisty. Osoby z niewielkim wytrzeszczem powinny okresowo kontrolować ostrość wzroku (każde oko oddzielnie), nawilżać rogówkę (z użyciem preparatów sztucznych łez), sypiać z wyżej uniesioną głową w pomieszczeniach z dużą wilgotnością powietrza. Bezwzględnie i natychmiast należy się głosić do lekarza okulisty, gdy:

Wyróżniamy różne stopnie tego schorzenia – od lekkiego po ciężki. W zależności od natężenia objawów, wdrażamy bądź nie różne formy leczenia.

W wysuniętych gałkach ocznych może dojść do wzrostu ciśnienia śródgałkowego, utrudnionego odpływu żylnego, a także ucisku na nerwy wzrokowe.

Diagnostyka różnicowa orbitopatii tarczycowej - choroby imitujące obraz kliniczny lub aktywność zapalną choroby

W przypadku articleępującej utraty widzenia spowodowanej uciskiem na nerw wzrokowy podaje się doustnie duże dawki kortykosteroidów jako przygotowanie do radioterapii (naświetlania) lub operacji odbarczenia oczodołu.

Jak być może zauważyłeś, omawiana choroba oczu jest częstą jednostką kliniczną występującą u osób cierpiących na nadczynność tarczycy. Pomimo niepokojących objawów klinicznych na poziomie estetycznym, tylko three-5% przypadków jest ciężkich, a niektóre ustępują samoistnie.

Pełne badanie okulistyczne pozwala określić czy orbitopatia zagraża widzeniu. Diagnostyka orbitopatii tarczycowej opiera się na badaniu odruchów źrenicznych i widzenia barwnego z zastosowaniem specjalnych checków. Ponadto lekarz wybarwia rogówkę za pomocą roztworu fluoresceiny, aby ocenić, czy nie doszło do uszkodzeń z powodu jej wysychania oraz mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Report this page